MŠ Říkovice

Kontakt:

telefon 581 222 040

Mateřská škola v Říkovicích se stala na žádost Obecního zastupitelstva Říkovice 1.1.2009 součástí ZŠ a MŠ Stará Ves. Kapacita MŠ je 18 dětí - 18 dětí zapsáno k docházce.
V budově bývalého zámku má k dispozici prostorné místnosti - šatnu, třídu - hernu, ložnici a výdejnu jídla s jídelnou. Hygienické zařízení je bohužel umístěno přes chodbu.
K relaxaci dětem slouží přilehlý park a dětské hřiště. Zdravá strava je dovážena ze školní jídelny ve Staré Vsi. Jsme zapojeni do projektů Ovoce do škol a Mléko do škol. Spolupracujeme s mateřskou i základní školou ve Staré Vsi. Spojení se základní školou umožňuje především přirozený přechod dětí do prvního ročníku, protože děti důvěrně znají prostředí i společenství, do kterého přecházejí. Umožňuje však také bezproblémové organizační prostředí pro provoz .

Charakteristika ŠVP

Mateřská škola má v úzké spolupráci s rodinou zabezpečovat uspokojování přirozených potřeb dítěte a rozvoj jeho osobnosti.

Cílem výchovy a vzdělávání dětí v naší mateřské škole je rozvoj předpokladů každého dítěte a jeho schopnosti vnímat život kolem sebe a porozumět mu. Zaměřujeme se na to, aby děti na základě svých osobních předpokladů a přiměřeně k věku získaly základy pro zdravé sebevědomí a sebejistotu, aby získaly schopnost být samy sebou a zároveň se naučily přizpůsobit se životu ve skupině.

Obecné cíle
• naučit děti postojům směřujícím k úctě ke zdraví a praktickým dovednostem chránící zdraví
• vytvořit vzdělanostní základ, na který může navazovat nejen povinná školní docházka, ale
především celoživotní rozvoj osobnosti
• osvojit si dovednosti jako je týmová práce, kooperace, zpracovávání informací ...

Podmínky výchovně-vzdělávacího procesu
Mateřská škola je heterogenní zařízení s velmi dobrými materiálními podmínkami. Ve třídě pracují dvě učitelky. Snažíme se o vytvoření sociálního prostředí, ve kterém je podporována sebedůvěra, vzájemná důvěra, komunikace , spolupráce a pohoda všech zúčastněných.

Principy výchovně-vzdělávací práce
• podnětné sociální, materiální a organizační prostředí
• přizpůsobení činností věkovým a individuálním zvláštnostem
• přirozené uspokojování potřeb dětí