Charakteristika školy

O škole ve Staré Vsi se ví, že je to zdravá škola. Čím je zdravá? Stačí tuto zdravou školu navštívit, pobýt tu aspoň jeden den a je vám to jasné. My, které vychovala velká škola, skoro závidíme.
Na kopci blízko kostela žlutě září starší nevelká budova. Širokými dřevěnými vraty zve dovnitř. Nebudu první a určitě ne poslední návštěvník. Hned, když vstoupíte, je vám jasné, že tady to žije. Výzdoba vypovídá o historii školy i o současnosti. Co všechno se člověk nedoví! Jak děti vidí školu budoucnosti, co prožily ve škole v přírodě, co se děje v našem těle nebo co chcete vědět o Evropě. To vše jsou výsledky projektového vyučování. Asi z těchto dětí nebudou slavní spisovatelé ani novináři. Jedno je ale jisté nebudou se bát nahlas nebo písemně vyjádřit svůj názor a podepsat se pod něj. Tady je berou vážně. Někdo to umí slovy, jiný štětcem. Každé dítě svůj názor najde zveřejněný. Je krátce po sedmé hodině a škola už je pro děti otevřená. Žádná fronta před vraty než budovu otevřou. Děti postupně přicházejí a přijíždějí autobusem a kolem půl osmé jsou tu snad všichni, místní i dojíždějící. A je tu pěkně živo. Nepoznáte, kdo patří do které třídy. Míchanice dětí se baví podle zájmů, ne podle tříd. Všechny prostory školy mají žáci k dispozici-tělocvičnu, učebny i počítačovou učebnu. Někteří si hrají se stavebnicemi, někdo trénuje, jiný potřebuje něco na počítači. Děvčata skáčou na chodbě panáka nebo gumu. Každý si nějak hraje. Protože kdo si hraje, nezlobí.No, ale už by snad mělo zvonit. Tak toho se na této škole nedočkáte! Žádné crrrrrr a úprk na místa. Tady je buď do třídy nebo do tělocvičny. Že nechápete to je tak. Když je "do tělocvičny", to znamená že se dovíme nějakou důležitou informaci od paní ředitelky, nebo že někoho pochválí a nebo někdo něco provedl. A jdou tam všichni. Děti ,asistentky, učitelky, ředitelka, vychovatelka, školnice i ekonomka. Všichni jsou pro tuto školu stejně důležití. Na tom dětském foru se veřejně chválí, ale taky kárá. A to hned. Možná proto skoro nevědí, co je šikana. Problém se řeší hned, přímo z očí do očí. Zrovna tak pochvala a poděkování. Pěkně s parádou a potleskem. No a "do třídy" znamená, že jdeme pracovat do své třídy. Jsou tu tři. V I.třídě je druhý ročník, v II.třídě první a třetí ročník a ve III.třídě čtvrtý a pátý ročník.V každém ročníku pracuje asistentka pedagoga. Pomáhá dětem s poruchami učení podle potřeby. Na této zdravé škole probíhá výuka v blocích. Učitel má právo přizpůsobit si konec vyučovací jednotky potřebám žáků nebo náročnosti učiva. Odpočinek tedy neurčuje zvonek, ale učitel - člověk. Ten pozná potřebu odpočinku. A tak se netvoří fronty na záchodech a o malé přestávce je opravdu klid k odpočinku. O půl desáté je velká přestávka. To už je jiná. Všechny děti opustí budovu a jdou na svačinku. Kam? Přes dvorek do jídelny. Tam mají nachystanou vydatnou zdravou svačinu a pití. Snědí to v klidu u stolu a až do deseti hodin, pokud počasí dovolí, zůstávají na dvorku nebo na zahradě. V deset hodin začíná druhý blok podle rozvrhu až do oběda. A po obědě zase pobyt na čerstvém vzduchu až do odjezdu autobusů. Pondělní a středeční odpoledne je věnováno zájmovým kroužkům. V čem je tedy tato škola zdravá odlišná? Klid při práci, klid při jídle, klid při odpočinku. Ovoce nebo zelenina každý den , pobyt venku. A ještě jeden přepych tato škola má. Poloodborné vyučování v pracovnách. Hudební výchovu v učebně s klavírem, výtvarnou výchovu v kreslírně se zásobou potřeb pro tvorbu, učebnu s počítači s výukovými programy, krásně vybavenou školní družinu. No řekněte sami. Může to velká škola dopřát i dětem na prvním stupni?

úterý 22. května 2018

svátek má Emil